ایچیموکو چیست؟

استراتژی پرایس اکشن یکی از مهم‌ترین و پرطرفدارترین استراتژی های بازارهای مالی است‌. در این استراتژی، بازار توسط الگوی های کندلی، سطوح عرضه و تقاضا ، کانال های نزولی یا صعودی یا کانال های رنج بررسی می‌شود.
البته که می‌دانیم شکست نقطه حمایتی یا مقاومتی یا خط روند، به منزله تغییر روند یا سیگنال ورودی نیست.بنابراین میتوان از تأییده های دیگری استفاده کرد.
از ایچیموکو به عنوان قوی ترین تأییده استفاده کرد. البته خود ایچیموکو به تنهایی آنقدر قوی عمل می‌کند که نمیتوان اسم اندیکاتور را برای آن مناسب دانست.چون خیلی از معامله گران بازار ایچیموکو را یک سبک معامله گری و ترید می‌دانند.

ایچیموکو در بازار‌های معاملاتی سهام، کالا، ارزها اوراق قرضه استفاده می‌شود. ایچیموکو عملکرد‌ بسیار خوبی در تایم فریم های مختلف از هفتگی تا یک دقیقه‌ای دارد. از ایچیموکو به عنوان گذشته در آینده هم یاد می‌شود.
اندیکاتورهای دیگر این ویژگی پیش‌بینی آینده را ندارند. همان‌طور که زمان فعلی روی آینده تاثیر می‌گذارد، گذشته هم روی حال اثرگذار است. قیمت‌های ۲۶ دوره قبلی، اهمیت زیادی در سیستم ایچیموکو دارند.
شکل گیری کندل های فعلی تاثیرات خود را بر حرکت قیمت در آینده خواهد گذاشت. مناطق عرضه و تقاضای فعلی، خطوط حمایت و مقاومت را در آینده بوجود خواهند آورد.
بر طبق این فرض، سیستم ایچیموکو به نحوی طراحی شده است که نشان‌دهنده مقادیر حمایت و مقاومت پویا در ۲۶ دوره جلوتر از زمان باشد و به ما، قدرت و درک بهتری برای فهم چارت های قیمتی می‌دهد.

ساختار‌های تشکیل‌دهنده ایچیموکو چیست؟
ایچیموکو از 4اجرای اصلی تشکیل شده است
کیجونسن : که نشان دهنده میانگین بیشترین و کم‌ترین قیمت در ۲۶ دوره اخیر است
تنکانسن: میانگین بیشترین و کم‌ترین قیمت در ۹ دوره اخیر است.
سنکو اسپن A و B: تشکیل دهنده لبه های اطراف ابر کومو است.
سنکواسپن A : اگر تنکانسن و کیجونسن امروز را جمع کنیم و میانگین بگیریم، به سنکو A بیست و شش روز بعد دست پیدا می‌کنیم; یعنی سنکواسپن A امروز شما از میانگین مجموع کیجونسن و تنکانسن ۲۶ روز پیش بدست آمده است.

سنکواسپن  B: از میانگین بالاترین و پایین ترین نقطه در ۵۲ روز گذشته ست و ۲۶ روز آینده را پیش‌بینی می‌کند; در واقع سنکو B امروز ۲۶ روز قبل بوجود آمده است و با استفاده از داده‌های نمودار امروز، می‌توان سنکوی B بیست و شش روز آینده را مطابق نمودار زیر بدست آورد.
ابر کومو : مهم‌ترین بخش سیستم معاملاتی ایچیموکو است.ابر کومو از دو بخش جداگانه به نام سنکو A و سنکو B تشکیل شده است.و فضای این دو بنام ابرکومو است که وقتی قیمت و کندل ها در این نقاط قرار می‌گیرند، بهتر است پوزیشنی باز نکنید و صبر می‌کنید تا قیمت از این ناحیه خارج شود و روند اصلی خودش را پیدا کند.

چیکو اسپن : بازتاب رفتار قیمت در لحظه حال در ۲۶ دوره گذشته است. با استفاده از چیکو اسپن شما کندل های لحظه کنونی بازار را‌ در ۲۶ دوره قبل مشاهده می‌کنید.در واقع همان کندل ها رو به ۲۶ دوره گذشته انتقال داده اند.
از چیکواسپن برای بررسی روند بازار و قدرت روند استفاده می‌شود.
یعنی اگر بالای ابر کومو قرار بگیرد و بالای کندل ها قرار بگیرید میتوان این پیش فرض را داشت که مانعی برای صعود قیمت نداریم و قیمت ممکن است پتانسیل رشد را داشته باشد.
از چیکواسپن برای رسم خطوط حمایت و مقاومت هم استفاده می‌شود.


البته اگر با دوره های فارکسپلود آشنایی داشته باشید، خواهید دید که ما از این خط استفاده نمی‌کنیم و نکات به مراتب مهم‌تر و کاربردی تر را برای استفاده از این اندیکاتور قدرتمند و سبک معاملاتی آموزش می‌دهیم.

اعداد مهم در ایچیموکو چیست ؟
محاسبه ایچیموکو بر پایه اعداد ۹، ۲۶ و ۵۲ است. نظریه‌های متعددی وجود دارند که چرا خالق ایچیموکو برای بوجود آوردن سیستم ایچیموکو این اعداد را بکار برده است. این نظریه‌ها چندان مهم نیستند. در واقع، این حقیقت مهم است که سیستم ایچیموکو و این اعداد بسیار دقیق عمل می‌کنند. بسیاری از معامله‌گران سعی دارند با تغییر این اعداد نتایج بهتری از این سیستم بگیرند توصیه تیم فارکسپلود این است که از اعداد پیش فرض برای استفاده از این سیستم استفاده کنید زیرا تجربه نشان داده است که این اعداد بالاترین بازدهی و کمترین درصد خطا در این سیستم را دارد.

 

نحوه تشخیص روند بازار با ایچیموکو
⦁ در صورتی که کندل ها زیر خط کیجونسن و تنکانسن قرار بگیرند، در صورتی که ابر بالای کندل ها باشد، روند ما نزولی خواهد بود
⦁ اگر کندل ها بالای خطوط کیجونسن و تنکانسن قرار بگیرند و ابر‌کومو در زیر کندل ها باشد، روند صعودی ست‌.
⦁ و در مواقعی که کندل ها بین خطوط و ابر قرار بگیرند، غالبا گفته می‌شود که روند خنثی است.
ضعیف یا قوی بودن حمایت یا مقاومت ابر کومو بستگی به ضخامت ابر کومو دارد.

سیگنال گیری از ایچیموکو چگونه است؟
اگر کیجونسن تنکانسن را به سمت بالا قطع کند، در صورتی که ابرو کمو نقش حمایتی را داشته باشد و زیر کندل ها قرار بگیرد، سیگنال خرید صادر می شود.


اگر تنکانسن کیجونسن را به سمت پایین قطع کند، سیگینال فروش صورت میگرید، این در حالی است که ابر کومو بالای کندل ها و خطوط قرار گرفته باشد و مانعی برای ریزش قیمت وجود نداشته باشد.

در زمانیکه کندل ها بین ابر و خطوط قرار بگیرید یا کندل ها درون ابر باشد، روند خنثی ست و ریسک معملاتت به شدت بالا خواهد رفت، پس بهتر است تا زمان تشکیل شدن روند منتظر بمانید.

در این بین ابر کومو قویترین حمایت یا مقاومتی هست که در این روش به آن توجه می‌شود.زمانی که کندل ها به ابر‌ کومو برخورد می‌کنند، بسته به ضخامت ابرکومو، این امکان وجود دارد که در اولین برخورد کندل ها توانایی شکست ابرکومو و تغییر روند را نداشته باشند.
هرچه تعداد دفعات برخورد کندل ها نسبت به ابر کومو بیشتر باشد، امکان شکست ابر توسط کندل ها بیشتر است.
معمولاً ابرهایی که ضخامت کمی دارند، در اولین یا دومین برخورد کندلها شکسته می شود و کندل ها به آنسوی ابر کومو حرکت می کند و شاهد تغییر روند خواهیم بود.

هر چقدر که ضخامت ابر کومو بیشتر باشد، امکان شکسته ابر توسط کندل ها در برخوردهای اول و دوم کمتر است و معمولاً بعد از این برخوردها ادامه روند قبلی را خواهیم داشت.
چون ابر کومو خاصیت دافعه و جاذبه دارد، هرچه ضخامت این ابر بیشتر باشد، قدرت این جاذبه یا دافعه بالاتر خواهد بود.
برای مثال اگر در روند نزولی باشیم و کندل ها مقاومت تنکانسن و کیجونسن را به سمت بالا قطع کند و به ابرکوموی ضخیم برخورد بکند در این حالت میگوییم ابر کومو توسط کندل ها زخمی شده است و توقع ما بر این است که دافعه ابر کومو به کمک روند بیاید و مجدداً کندل ها را به سمت پایین هدایت کند .
حال اگر ابر کومو توسط کندل ها بارها زخم شود، از قدرت دافعه ابر کاسته شده و با احتمال بیشتری می گوییم که کندل ها توانایی عبور از ابر کومو را دارند و شاهد تغییر روند قیمت خواهیم بود. البته در این بین خطوط کیجونسن و تنکانسن نیز به کمک‌ ما می آید و قدرت تشخیص ما را برای پیش‌بینی تغییر روند بالاتر می‌برد.

از جمله مکان های اخطار برای تغییر روند در ایچیموکو توسط خطوط کیجونسن و تنکانسن میتوان به موارد زیر اشاره کرد
⦁ زمانی که دو قله تنکانسن و‌کیجونسن دقیقا روی‌هم قرار بگیرد .

⦁ زمانی که دو قله کیجونسن و تنکانسن به فاصله ۹ تا ۱۷ کندل با یکدیگر فاصله داشته باشد.

⦁ زمانی که کیجونسن به صورت خطی و فلت قرار گرفته است و تنکانسن به صورت یک قله تیز بالای آن قرار بگیرد و به صورت عدد هشت قرار بگیرد.

⦁ برعکس این مورد هم صادق است یعنی کیجونسن به صورت فلت قرار بگیرد و تنکانسن زیر کیجونسن به صورت عدد هفت قرار بگیرد.

وقوع کراس یا قطع کردن خطوط کیجونسن و تنکانسن در زمان تغییر جهت روند بازار بسیار اهمیت دارد و زمانی که این کراس یا قطع کردن خطوط اتفاق نیفتد یا با تاخیر انجام شود، امکان تغییر روند وجود نخواهد داشت. د ر اینجا به بخش کوچکی از کار با این اندیکاتور شگفت انگیز اشاره شد.

مهم ترین بخش در تحلیل تکنیکال این است که شما باید از ابزاری استفاده کنید که احساس راحتی نسبت به آن داشته باشید و بتوانید درک خوبی نسبت به آن پیدا کنید.استفاده کردن از ابزارهای مختلف تحلیل تکنیکال نباید شما را به اشتباه بیندازد و سیگنال های متضاد برای شما صادر کند. و این امر مهم میسر نمی‌شود جز با تلاش و تکرار شما.
توجه کنید که برای موفقیت در معاملات، شما ابتدا باید یک سیستم و برنامه معاملاتی از پیش تعیین شده داشته باشید. این برنامه باعث میشود که شما هیچ گونه تصمیمی را در لحظه و از روی احساسات اتخاذ نکنید. فقط و فقط تحت هر شرایطی به آن برنامه عمل کنید و طبق آن متد خرید و فروش‌هایتان را انجام بدهید. و‌نسبت به آن متعهد باشید.
بسیاری از افرادی که با رویای پولدار شدن وارد بازارهای مالی میشوند، هیچ برنامه معاملاتی از پیش تعیین شده‌ای ندارند .
اگر میخواهید موفق باشید و همه اصول مهم و کاربردی را در یک بازه زمانی معین فرا بگیرید. اینجا فارکسپلود بهترین گزینه برای شماست.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *